Leśnicy z Goraja dla Ukrainy

19 marca 2022 roku w Lubaszu odbył się koncert „Solidarni z Ukrainą”. Wykonawcą koncertu był Karol Kus z zespołem Taraka. Na finał występu na scenę został poproszony zespół trębaczy myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, który wspólnie z zespołem Taraka zagrał piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”, a następnie samodzielnie odegrał „Hymn Ukrainy”. Uczniowie z Goraja, pod kierunkiem nauczycieli Pawła i Macieja Strawów, z wielkim pietyzmem wykonali te utwory przeżywając niezwykle mocno okoliczności i cel koncertu.

Należy zaznaczyć że Karol Kus jest absolwentem gorajskiego technikum leśnego i często podkreśla swoje leśne wykształcenie. Ponadto prowadzi stałą rubrykę kulinarną w czasopiśmie „Łowiec Polski” oraz autorski kanał „Karol Kus Masz to w lesie” na Facebooku. Autorem opracowań muzycznych na rogi myśliwskie wspomnianych dwóch utworów jest Krzysztof Kadlec – przewodniczący komisji muzycznej Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego. Organizatorem koncertu był samorząd Gminy Lubasz z Marcinem Filodą – wójtem Gminy Lubasz i Szymonem Szwedem – dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu.

Podczas koncertu promowana była akcja pomocy charytatywnej dla szkoły leśnej w Bolechowie na Ukrainie. Akcja organizowana jest przez społeczności szkół leśnych w Goraju, Tułowicach i Lesku oraz sygnalistów myśliwskich w Polsce. Wsparcie można udzielić m.in. poprzez wpłaty na portalu https://pomagam.pl/bolechow2022 Po koncercie delegacja szkoły zapaliła znicz i odmówiła modlitwę za duszę śp. Bronisława Paszyńskiego – pierwszego dyrektora szkoły leśnej w Goraju, a przed II wojną światową nauczyciela szkoły leśnej w Bolechowie i dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie – pochowanego na lubaskim cmentarzu.