Msza Hubertowska w Poznańskim Okręgu Łowieckim

W niedzielę, 29 października 2017 w kościele pod wezwaniem Objawienia Pańskiego w Poznaniu przy asyście pocztów sztandarowych i uroczystym brzmieniu Fanfary honorowej odegranej na rogach myśliwskich, odprawiona została msza hubertowska.
Jak co roku, patronat nad Mszą objął Zarząd Okręgowy PZŁ w Poznaniu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz okręgowych PZŁ z Poznania naczelne z prezesem ORŁ  prof. Lesławem Łabudzkim i łowczym Zbigniewem Zielińskim.

Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii, ksiądz Kanonik Sebastian Kujawa, a homilię  wygłosił Ksiądz Kanonik Eugeniusz Lijewski  - duszpasterz polskich myśliwych. Swoją  uwagę skupił na obchodzonym święcie Św. Huberta oraz na wiekowej tradycji polskiego łowiectwa i potrzebie jej kultywowania. Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego czynnie włączyli się także w przygotowanie liturgii Słowa Bożego oraz w przygotowanie darów. W procesji z darami prócz chleba i wina zostały ofiarowane  przez myśliwych dary pól i lasów. 

Szczególnej podniosłości uroczystej Mszy Świętej nadali sygnaliści myśliwscy z zespołu „Babrzysko”, działającego przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu pod kierownictwem Krzysztofa Kadleca. Swoją grą na rogach nawiązali do kultu Św. Huberta – patrona myśliwych, leśników i jeźdźców. Podczas nabożeństwa zagrano m. in fragmenty Mszy hubertowskiej, skomponowanej przez poznańskiego kompozytora Krzysztofa Kadleca. Skomponowana Msza jest jedyną polską Mszą hubertowską napisaną na naturalne rogi myśliwskie. Na zakończenie Mszy Św. zespół „Babrzysko” razem z chórem parafialnym „Epifania” pod dyrekcją pani mgr Anny Doleckiej,  wykonał koncert utworów poświęconych  czci Św. Huberta.  Po uroczystości  wierni i zaproszeni goście spotkali się razem w sali parafialnej na tradycyjnym myśliwskim bigosie oraz słodkim poczęstunku.

 

Tekst: Michał Mańkowski,
Fot.: A. Mańkowski