Trębacze myśliwscy z Goraja zagrali razem z Golec uOrkiestra

Niespodzianką koncertu Golec uOrkiestra był występ Zespołu Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, który jest najstarszą szkołą leśną w Polsce, obchodzącą w tamtym roku jubileusz 70-lecia działalności. Zespół Trębaczy Myśliwskich składa się z uczniów i działa pod kierunkiem nauczycieli – braci Pawła i Macieja Strawów. Zespół jest laureatem wielu konkursów, zdobywcą pierwszego miejsca na konkursie ogólnopolskim i nagrody „Róg Wojskiego”, koncertował w dziewięciu krajach Europy i aktualnie przygotowuje swoją trzecią płytę.

Podczas koncertu zespół zagrał na tradycyjnych rogach myśliwskich specjalny utwór pod nazwą „Hymn o szlachetnej sztuce wabienia jeleni” skomponowany przez Krzysztofa Kadleca. Towarzyszyli im leśnicy z Nadleśnictwa Sarbia naśladujący głosy jeleni byków wydawane podczas rykowiska, czyli okresu godowego jeleni. W utworze ryczeli na swoich instrumentach najlepsi wabiarze jeleni w Polsce – Tomasz Maliński (dwukrotny mistrz Europy w wabieniu jeleni) oraz Adam Czarny, Maciej Krzysztofik i Jacek Pszczółka. Z kolei bracia Łukasz i Paweł Golcowie wspaniale zagrali na oryginalnych trombitach stwarzając niepowtarzalny klimat tego utworu.

Koncert odbył się 8 września 2016 roku w Lubaszu k. Czarnkowa, w ramach bogatego programu odpustu parafialnego. Odpust w Lubaskim Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin trwa pięć dni i związany jest z przypadającym tego dnia świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W przeddzień koncertu została odprawiona msza św. w intencji służb mundurowych – leśników, myśliwych, policjantów i strażaków. Ponadto w listopadzie, od 1995 roku, odprawiane są w Lubaszu uroczyste msze św. hubertowskie w intencji myśliwych, leśników oraz pracowników i uczniów szkoły leśnej w Goraju.

Składamy podziękowania zespołowi Golec uOrkiestra za wspaniały koncert w Lubaszu i życzliwe przyjęcie propozycji wspólnego występu. Golec uOrkiestra skandowało kilka tysięcy osób i przy tej okazji usłyszeli oni o naszej kulturze leśnej i łowieckiej.