2 Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej

Co prawda trochę czasu upłynęło, ale chyba warto o tym wspomnieć? W październiku (niedziela 6–go) odbył się 2 Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej we wsi Tarce (gmina Jarocin) - miejscowość w Wielkopolsce na trasie Jarocin – Żerków.

W ramach tej imprezy, dzień poprzedzający, odbyły się łowy. Polowano w 4 obwodach. Podobno obfite. Polowali również nasi goście sygnaliści z SGGW z Warszawy. Jaka była biesiada nie wiem, bo nie uczestniczyłem.   

Oficjalną częścią uroczystości była plenerowa msza święta ( w niedzielę w południe) pod przewodnictwem kapelana okręgu kaliskiego ks. Przemysława Kubiaka (myśliwego). Miejscem imprezy był park przypałacowy w miejscowości Tarce. Na scenie zaprezentowano pokaz mody od XVII – XIX wieku. W trakcie trwania imprezy wystąpił zespół studentów SGGW „Akteon” z koncertem muzyki leśnej i łowieckiej. Na scenie zaprezentowali się nasi wabiarze z Bogdanem Michalakiem.

Nie zabrakło także naszych polskich francuzów. Kolega Henryk Mąka opowiadając o muzyce, którą wykonywali wprowadził nas w klimat tamtych czasów. Podsumowaniem była wyemitowana na wielkim ekranie prezentacja filmu, „W kniei i na salonach” poświęconego polującym dianom w przeszłości – m.in. mieszkającej w pałacu w Tarcach, hrabiny Anieli Gorzeńskiej i jej gości. W filmie nie zabrakło naszych francuzów. Chciałem opublikować ten film, ale niestety nie jest on na razie nigdzie udostępniony, Podobno ma się ukazać na youtube. Na stronie facebook.com/JarocinskiFestiwalKulturyLowieckiej/ są wzmianki i zapowiedzi.

Były prezentacje psów myśliwskich, ptaków łowczych i sokolniczych, pokazy wabienia jeleni, mody myśliwskiej, stoiska edukacyjne lasów, przejazdy bryczką, rękodzieła oraz kulinarne (nie tylko dziczyzny). Zapraszam do zdjęć z tej imprezy.

Józef Czerniak