20 lat z muzyką myśliwską Zespołu Trębaczy Myśliwskich VENATOR Studentów Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu

Wykonawca: 
Zespół Trębaczy Myśliwskich VENATOR Studentów Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu
Kraj: 
Polska

XX lat działalności ZTM „Venator” jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych myśliwskich zespołów muzycznych w Polsce – zaowocowało wydaniem płyty kompaktowej z muzyką myśliwską. 

Płyta zawiera 21 utworów muzycznych. Z bogatego repertuaru muzycznego zespołu, na który składają się sygnały myśliwskie, msza św. hubertowska, kolędy i artystyczna muzyka myśliwska, na płycie właściwie znalazły się utwory tej ostatniej grupy. Płytę niekonwencjonalnie zaczyna wykonany wokalnie Hymn studentów leśników poznańskich i kończy w ten sam sposób wykonana piosenka „Więc pijmy zdrowie”. Są to utwory nierozerwalnie związane z studentami leśnictwa z Poznania i często przez nich śpiewane. Pozostałe utwory to artystyczna muzyka myśliwska w wykonaniu instrumentalnym. Znalazła się tutaj europejska klasyka taka, jak Spotkanie na łowach Gioacchino Rossiniego oraz wiele utworów niemieckiego kompozytora Reinholda Stiefa, a także jeden - przyjaciela polskich sygnalistów Uwe Bartelsa. Ciekawą i nową propozycją jest aranżacja w postaci składanki z trzech części mszy św. hubertowskiej. Niezwykłego uroku nadają płycie jednak cztery utwory skomponowane lub opracowane muzycznie przez polskich kompozytorów, takich jak: Czesław Trybus (Na łowy), Bogusław Rup (Na cześć św. Huberta), Artur Kanawka (Wariacje na temat „Pojedziemy na łów”) i Krzysztof Kadlec (Pojechał myśliwy w pole na zające), którzy na trwale wpisują się do historii muzyki myśliwskiej. Miłą niespodzianką jest zamieszczenie na płycie archiwalnego materiału zdjęciowego. 

Słowa uznania i wielkiego szacunku kieruję do Kolegów Krzysztofa Kadleca, przewodniczącego Komisji Muzycznej Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ oraz Łukasza Prendke, realizatora nagrań, za wysiłek pracy merytorycznej i zadbanie o najwyższy poziom wykonawczy i nagraniowy. Z uczuciem nieukrywanej dumy i głębokiej satysfakcji można wysłuchać tę płytę, będąc jednocześnie pod wpływem jej wysokiej wartości artystycznej. 

Zespołowi Venator, jego wszystkim członkom oraz ich mecenasom - władzom Uczelni i Wydziału - życzę wielu sukcesów naukowych, dydaktycznych, artystycznych i organizacyjnych. Niechaj dobra sława Zespołu trwa jak najdłużej i promieniuje na całe środowisko akademickie, leśne i łowieckie Poznania i Wielkopolski. 

Maciej Strawa
Prezes KSM PZŁ
Poznań, 2006 r.

 

Nagrań dokonano w Kolegium Rungego Akademii Rolniczej w Poznaniu w dniach 5-17 lutego 2005 roku w składzie: Tomasz Szrama (kierownik zespołu), Hubert Jurczyszyn jr (kierownik muzyczny zespołu), Łukasz Sikora, Hubert Durczak, Piotr Szyszko, Tomasz Bernacki, Marcin Dolata, Jacek Zych, Łukasz Kanecki, Roman Graczyk, Adam Krajeński, Seweryn Borowiecki, Błażej Chmielewski, Marta Durejko, Paweł Karczmarek, Michalina Kawka, Przemysław Kiciński. Gościnnie wystąpili: Marcin Jaruga, Adam Migurski i Honorata Ogonowska.

 

Niniejszą płytę, Zespół Trębaczy Myśliwskich VENATOR poświęca pamięci zmarłego prof. dr. hab. Bogusława Fruzińskiego – wieloletniego opiekuna i wielkiego przyjaciela zespołu.